223. Linda Saviča

Cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem

Cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem tāpat ir cilvēki. Ir vairākas situācijas, kuras es esmu novērojusi no malas vai esmu dzirdējusi par to, kurās cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem tiek apsmieti. Liela daļa mūsu paaudzes, tieši jaunieši, apgalvo to, ka mēs esam ļoti iejūtīga, saprotoša un attīstījusies paaudze. Bet vai tā ir

Ik dienā bieži dzirdu tādus teikumus kā: “ Kas tu daunis esi?” vai arī “ Tev autisms ir?”. Un tajā brīdī es šaubos par to vai viņi saprot to, ko viņi saka. Viņi domā ka tas ir kruti. Bet vai tā tiešām ir? Vai tiešām ir kruti izmantot tādus terminus? Tas ir kaut kas tāds ar ko kādam cilvēkam ir katru dienu jāsadzīvo.

Es esmu redzējusi, daudz cilvēkus ar garīgiem traucējumiem internetā. Viņi dzied, dejo un dara daudz dažādas lietas, kuras mēs varbūt pat nemākam. Mani tas ļoti iepriecina skatīties to, kā cilvēki dara to kas viņiem patīk un ir laimīgi. Ir vairāki cilvēku ar dauņa sindromu kas piedalās seriālos, un es domāju ka viņi jūtas piederīgi un iekļauti. Es nesaprotu, kā var par tādiem cilvēkiem smieties un izmantot viņu sindromu, kā aizvainojumu. Tam vispār nav nozīme, kā cilvēks izskatās vai kā viņš uzvedās.

Es ar savu draudzeni ļoti iedziļinājāmies šajā tēmā, mēs apspriedām katruskatpunktu un beigu beigās sapratām ka mūsu paaudze ir atšķirīgi viens no otra. Daži pret cilvēkiem ar garīgiem rakstura traucējumiem izturas ar cieņu, bet daži ar pretīgumu. Cilvēki ar garīga rakstura  traucējumiem ir tādi paši kā mēs un ja mēs viņus cienīsim un atbalstīsim viņi jutīsies droši un mēs paši arī jutīsimies labāk Mēs visi esam cilvēki- gari, īsi, tievi, resni, u.t.t., bet mēs nevaram mainīt citus, mēs varam mainīt sevi. Un kas to lai zin, varbūt pasaulē mūsu acīs izmainīsies.