321. Viktorija Bērziņa
Bērni ar funkcionāliem traucējumiem
Katrs mēs dzīvē esam redzējuši bērnu vai pieaugušo ar funkcionāliem traucējumiem. Vai tie būtu lieli, kurus uzreiz var saskatīt kā kustības vai uzvedības traucējumi, vai nelieli kā dzirdes vai redzes traucējumi, bet mēs tāpat ievērojam šos cilvēkus pūlī. Bet kāpēc šie cilvēki tik viegli spēj pievērst visu uzmanību? Tas tāpēc, ka cilvēkiem rodas ziņkāre, jo tas ir savādāks vai ārpus viņu uzliktajām normām, vai tā būtu nepatika, neērtība, vai tieši pretējais līdzjūtība vai interese. Cilvēki vienkārši nespēj sevi apturēt ievērot šos cilvēkus, kas ir savādāki kā viņi paši.
Pašai man ikdienā nākas sastapties ar cilvēkiem kuriem ir funkcionāli traucējumi. Un es neteiktu, ka viņi atšķirtos no manis vai kāda cita cilvēka, ja neskaita savādāku pārvietošanās stilu (es pazīstu cilvēkus tikai ar kustību traucējumiem staigāšanas gaitā). Tāpat šie jaukie cilvēku spēj veidot sarunas, jokot, izteikt nepatiku vai neapmierinātību tāpat kā mēs visi cilvēki bez kustību traucējumiem.
Mani ļoti aizskar, ka daži cilvēki jūtas neērti, kad pamana cilvēku ratiņkrēslā vai ar citiem traucējumiem, un kā man pat ir sanācis dzirdēt, ka vecāki saka saviem bērniem neskatīties uz to pusi un mēģina ātrāk aiziet prom, lai nebūtu jāredz šis cilvēks atkal. Es teiktu, ka tā ir neadekvāta rīcība, bet ir vēl briesmīgākais izdarības, ko cilvēki, vairāk jau jaunieši, var izdarīt, tas ir smieties par cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem vai pat darīt tā, lai šim cilvēkam būtu grūti nākošreiz iziet ārā dēļ tāda apkaunojuma vai pāri nodarījumiem.
Bet man ir prieks, ka citu cilvēku attieksme šo cilvēku pašapziņu netiek sadragāta un, ka viņi spēj iziet ārā publikā ar to ratiņkrēslu vai citu palīgierīci, vienalga ko saka apkārtējie. Mani iedvesmo šie cilvēki, jo viņi parāda, ka neviens šķērslis nav par lielu, tāpēc es saku visiem, kas mani dzird, neviena problēma nav par lielu, vajag atrast tikai pareizu pieeju. Atceraties visi, savs viedoklis ir pats svarīgākais, tāpēc neatļaujiet citiem ierobežot jūs!