66. Kristīne Leitāne

“Cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem”

 

Katrs cilvēks dzīvē piedzīvo dažādas situācijas. Daži cilvēki ar tiem tiek galā labi, bet citi slikti. Daži cilvēki nonāk depresijā. Tagad tādu cilvēku ir daudz. Galvenais ir zināt, kā šādiem cilvēkiem palīdzēt. Kā saprast, ka cilvēks ir depresijā un kā viņam palīdzēt?

Pirmkārt, ja jūsu draugs vai ģimenes loceklis visu laiku ir sliktā garastāvoklī, tā ir pirmā depresijas pazīme. Arī tad, ja cilvēks ir nemitīgi noguris un ja viņam vairs neinteresē vecas lietas. Tāpat tā var būt paškritika, vainas apziņa. Ātrs svara zudums. Ta sir depresijas pazīmes, bet kā palīdzēt cilvēkam?

Pirmkārt, jūs nevarat devalvēt cilvēka stāvokli. Jums ir jāsaprot situācijas nozīme. Ir jāatbalsta un jāpalīdz, ja nevari, jāvēršas pie profesionāļa- psihologa. Ir nepieciešams pārliecināt draugu vai ģimenes locekli doties pie ārsta. Bet nedrīkst viņu piespiest iet pie ārsta vai darīt kaut ko. Un pats galvenais, vienmēr būt blakus un palīdzēt.

Ja pamanāt, ka ar pazīstamu cilvēku kaut kas nav kārtībā, jums ar viņu jārunā un jānoskaidro, vai viss ir kārtībā. Ja saproti, ka kaut kas nav kārtībā, nedrīkst pamest cilvēku, bet vajag atbalst viņu.