70. Marta Deaka un Madara Deaka
Prototips gaismas vides objektam, noskaties video:
“Mēs esam gaisma”
Prototips gaismas vides objektam
1. Izpēte un problēmu definēšana
Uzzinājām par konkursu un nolēmām tajā piedalīties. Izpētījām interneta vietni https://cilveksnevisdiagnoze.lv/ un nolēmām radīt vides objekta prototipu, kas simbolizētu to, ka visi esam vienoti, viens otru varam atbalstīt, neskatoties uz to, vai esam veseli, vai ar kādiem garīga rakstura vai funkcionāliem traucējumiem. Pētījām dažādus vides objektus interneta vidē un sapratām, ka katrs vides objekts ir ar kādu vēstījumu. Nolēmām veidot vides objektu tēmai “Bērni ar funkcionāliem traucējumiem”.
2. Ideju izstrāde
Sākumā domājām, kas varētu būt visiem cilvēkiem vienojošs, kas varētu simbolizēt to, ka esam vienoti, neskatoties uz to, ka esam dažādi – gan fiziski veseli, gan cilvēki ar funkcionāliem traucējumiem. Sapratām, ka simbols visu cilvēku vienotībai varētu būt Māja. Radās ideja, ka tas varētu būt izgaismots vides objekts, tāpēc sākām domāt, kādi vēl varētu būt simboli un papildu vēstījums. Gribējām atrast kādu lietu, kas gaismai izstarojoties objektā varētu projicēt ko citu uz zemes. Zīmējām cilvēkus, sirsniņas, un tad Madarai ienāca prātā doma par rokām, kas apgriezti varētu izskatīties pēc spārniem. Mēģinājām dažādus variantus, kā rokas varētu izskatīties līdzīgākas spārniem no otras puses.
Vides objekta “Mēs esam gaisma” vēstījums un simboli:
Simbols Māja
– Mums visiem ir vienas mājas – šī valsts, šī Zeme;
– Mēs visi piedzimstam mājā un dzīvojam tajā – it kā katrs par sevi un tomēr – visi kopā.
Simbols Rokas
– Mēs visi varam nest gaismu;
– Mēs visi varam dot pieredzi viens otram;
– Mēs visi varam sadoties rokās (ne tikai fiziski, bet arī domās);
– Mēs visi varam atbalstīt viens otru.
Simbols Spārni
– Mēs visi varam būt eņģeļi viens otram;
– Mums visiem uz Zemes ir sargeņģelis, neskatoties uz to, kādi esam.
Gaismas projekcija kā simbols
– Mēs visi varam būt gaisma viens otram.
3. Ideju kopsavilkums
Vides objekts varētu atrasties kādā parkā. Tam apkārt būtu tāds bruģa segums, kurš ir piemērots gan cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, gan ar redzes un dzirdes traucējumiem. Objektam varētu apbraukt apkārt ar invalīdu ratiņiem, kā arī vēstījums pie vides objekta būtu uzrakstīts braila rakstā. Tas varētu būt baltā vai gaiši pelēkā krāsā un veidots kā no ģipša masas. Gaisma objektā varētu būt kustīga, lai veidotā spārnu projekcija uz zemes radītu kustīgu iespaidu. Marta izveidoja aptuvenu vides objekta dizainu vietnē “Bloxburg”. Tajā tikai tehniski nebija iespējams uztaisīt gaismas projekciju, (skatīt pievienoto video failu “bloxburg”).
Lai nodrošinātu gaismas vides objekta darbību jebkurā vietā, tā apgaismojumu plānots izmantot ar saules baterijām.
Lai vides objekts uzrunātu arī cilvēkus ar redzes traucējumiem, sapratām, ka kaut kādā veidā jāsniedz vēstījums arī šiem cilvēkiem. Internetā atradām latviešu alfabēta burtus braila rakstā un izpētījām, ka pašas varam uzrakstīt vēstījumu braila rakstā, kas varētu būt novietots blakus gaismas objektam parkā. Iespējams, ka apraksts par vides objektu būtu plašāks, iespējams braila rakstā būtu izveidots tā apraksts, kāds tas izskatās, lai cilvēki ar redzes traucējumiem varētu labāk saprast, kāds tas ir.
Vēstījums “Mēs esam gaisma” braila rakstā:
4. Prototipēšana
Sākotnēji bija plānots prototipu veidot no plastikas masas, lai tas izskatītos vairāk kā veidots no ģipša masas. Sākām taisīt prototipu no kartona, lai saprastu, kādi izmēri vajadzīgi plastikas masas prototipam.
Prototipa priekšējā mala ir 10 cm plata, sānu malas 9 cm. Māja ir 18 cm augsta tās īsākajā daļā un 25 cm tās augstākajā malā. Jumts veido 40 grādu leņķi. Prototips pret reālo vides objektu būtu mērogā 1:10. (Tātad, vides objekta priekšējā mala būtu 1 m plata.)
Kartona griešanas laikā sapratām, ka realizēt to no plastikas masas kvalitatīvi nebūs iespējami, tāpēc izlēmām, ka kartonu varētu nosmērēt ar plastiku, lai tas izskatītos kā no ģipša. Kad izmēģinājām, sapratām, ka arī tas neizskatīsies labi. Atmetām domu par ģipša objektu, tāpēc prototips tika izveidots no kartona.
5. Prototipa tapšanas gaita
6. Testēšana
Kad izveidojām prototipu, sākām to testēt uz dažāda veida gaismiņām. Sākumā vēlējāmies likt mazās LED gaismiņas, bet secinājām, ka tās pietiekami neprojicēs spārnus uz zemes seguma. Iedomājāmies arī par krāsainām lampiņām pie katra spārna, taču lampiņas bija ar pārāk vāju apgaismojumu. Ar mazo galda lampiņu ar spilgtu gaismu bija vislabākais rezultāts – ja tās vietā realitātē ir projektors, kurš iespējams pat kustas, un realizē gaismas projekciju kā spārnu kustēšanos.
7. Secinājumi
Pētot informāciju par cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, secinājām, ka ikdienā nemaz neiedomājamies, ka tādi cilvēki ir mums līdzās. Ikdienā vairāk ievērojām, ka ielu šķērsošana, iekļūšana ēkās varētu būt apgrūtinoša cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. Tāpat līdz šim nebijām iedomājušās par bērniem ar dzirdes un redzes traucējumiem – kur šie bērni mācās un kāda ir viņu ikdiena.
Uzskatām, ka šāds vides objekts varētu būt kā vēstījums šiem cilvēkiem, ka domās esam ar viņiem, ka viņi nav vieni savās problēmās.
Domājam, ka vides objektu varētu uzlabot, pilnveidot, vairāk akcentējot to, ka tas ir kā Māja.
To varētu radīt no videi draudzīgiem materiāliem (ģipsis, u.c.), kā arī izmantot saules baterijas gaismas projicēšanai.